Glowalman 2017 results

Travis Sansom was named the winner of the 11-13 yrs draft at Gloucester on Tara Vale Destiny's Diva.

Travis Sansom was named the winner of the 11-13 yrs draft at Gloucester on Tara Vale Destiny's Diva.

The 2017 Glowalman junior riding competition has been heralded a success.

Event organiser Kelvin Gregory was ecstatic with the quality of this year’s event. 

“It was the best week they've ever had. Lots of great families from all over.

“Just a good week to be involved in, lots of help from families and everyone enjoyed themselves.

“Normally it's hard to get people to hold back for the presentation but there must have been 200 people at this one,” Mr Gregory said.

Gloucester Family Day (July 10)

Family day winner- Butler family

Runner-up- Ware family 

Campdraft (July 10)

8 and under 11 years

1st- Clay Saddler

equal 2nd and 3rd- Clay Saddler and Logan Berkley 

4th- Makayla Mobberly

5th- Edward Maxwell

11 and under 13 years

1st- Travis Sansom

equal 2nd and 3rd- Ellie Prior and Mitchell Smith

4th- Travis Sansom

equal 5th- Danny Mortimer and Josie Porter

13 and under 15 years

1st- Claudia Attfield

2nd- Lane Clarke

3rd- Oscar Metcalf

equal 4th and 5th- Millie Tarrant and Macey Clarke

15 and under 17 years

1st- Chloe Attfield

equal 2nd, 3rd, 4th and 5th- Georgia Laurie, Toby Ware, Grace McDougall and Sophie Maynes 

17 and under 21 years

1st- Monique Goodwin

equal 2nd and 3rd- Olivia Gray and Tim Hollis

4th- Katie de Jong

equal 5th- Rachel Green, Matthew Porter, Tim Hollis, Cody Clarke, Emily Butler, Sam Coldwell and Wayde Van Weedenburg.

Champions (July 11)

Under 8- Melody Maslen (42.00 points, riding “Tinkerbell”)

8 and under 11- Edward Maxwell (47.00 points, riding “Spookinator”)

11 and under 13- Anthony Shultz (35.00 points, riding “Nola”)

13 and under 15- Tyler Berkley (30.00 points, riding “Katie J”)

15 and under 17- Sophie Maynes (32.50 points, riding “Ellie”)

17 and under 21- Chloe Shultz (39.00 points, riding “Dolcevita”)

Fastest Times (July 11)

Bend- Charlotte Bennetts (10.52 seconds, riding “Billie”)

Bonfield Bounce- Chloe Shultz (31.35 seconds, riding “Dolcevita”)

Flag- Tyler Berkley (39.21 seconds, riding “Katie J”)

Barrel- Sophie Maynes (17.37 seconds, riding “Ellie”)

Bend bar aft- Chloe Shultz (15.17 seconds, riding “Dolcevita”)

First time competitor- Brydie McKillop (15.00 seconds, riding “Coolidowns Phantom”)

Encouragement Award- Bailey Gourley

Glowalman 2017 Gloucester leg photos

Overall champion

Bend

Under 8- Lara Kemp

8 and under 11- Logan Berkley 

11 and under 13- Anthony Schultz 

13 and under 15- Tyler Berkley

15 and under 17- Hannah Dunn

17 and under 21- Wayde Van Weedenburg

Flag

Under 8- Lara Kemp

8 and under 11- Edward Maxwell

11 and under 13- Ellie Wiseman

13 and under 15- Tyler Berkley

15 and under 17- Sophie Maynes

17 and under 21- Rachel Green 

Barrel

Under 8- Jessica Gaynor

8 and under 11- Logan Berkley 

11 and under 13- Dusty Parkes

13 and under 15- Tyler Berkley

15 and under 17- Sophie Maynes 

17 and under 21- Ruby Lucas

Bonfield Bounce

Under 8- Lara Kemp

8 and under 11- Logan Berkley

11 and under 13- Anthony Schultz

13 and under 15- Amy Schultz

15 and under 17- Chloe Butler

17 and under 21- Wayde Van Weederburg

Bend Bar Aft

Under 8- Melody Maslen

8 and under 11- Ellie McNaughton

11 and under 13- Anthony Shultz

13 and under 15- Tyler Berkley

15 and under 17- Chloe Butler

17 and under 21- Wayde Van Weedenburg

Campdraft

8 and under 11- Logan Berkley

11 and under 13- Travis Sansom

13 and under 15- Claudia Atfield

15 and under 17- Toby Ware

17 and under 21- Rachel Green

Stock Rider

Under 8- Georgia Corrigan

8 and under 11- Clancy Prior

11 and under 13- Eloise Clare

13 and under 15- Lucas Walsh

15 and under 17- Laura Lawrence

17 and under 21- Katie De Jong

Best of the Best

Junior bend- Mackenzie Berkley

Junior flag- Mackenzie Berkley

Senior bend- Charlotte Bennetts 

Senior flag- Tyler Berkley 

Trophies and Shields 

The ‘Chester’ Memorial Trophy for fastest barrel (donated by Rodney Watt)- Jodie Harris (17.11 seconds, riding “Ela Tommy”).

The ‘Flicka’ Memorial Trophy for fastest flag (donated by the Hush and Green families)- Tyler Berkley (39.21 seconds, riding “Katie J”)

ASHS and Judith Dixon Perpetual Trophy for the highest ASHS and Rider- Sophie Maynes (riding “Maylinga Lindelle”)

Deborah Paterson Memorial Shield for supreme stock rider (girth donated by Schuelein Saddlery of Bungwahl)- Katie De Jong (riding “Mains Lachlan”)

Graham Wisemantel Memorial Shield- Tyler Berkley (received for overall sporting in 96.50 seconds and riding “Cougar”) and Travis Sansom (received for overall campdraft in 23.00 seconds and riding “Little Abbey”)

Billie Jo Murray Memorial Encouragement Trophy- Zara Kemp.