Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
Tuesday April 24, 1pm session
Section 1 Restricted Vocal Solo, 8 years and under (participation awards): Amara Crutcher (PM), Miley Polson (T), Moya Wills (PM), Milly Read (T).
Section 7 Folk or Traditional Song, 8 years and under (participation awards): Isabella Howard (T), Charlotte Barry (T), Ruby Hann (F/T), Miley Polsen (T), Moya Wills (PM).
Section 13 Song by Australian Composer, 8 years and under (participation awards): Ruby Hann (F/T), Moya Wills (PM), Isabella Howard (T).
Section 19 Vocal Solo, 8 years and under (participation awards): Moya Wills (PM), Isabella Howard, Amara Crutcher (PM), Ruby Hann (F/T).
Section 30 Song in Costume, 8 years and under (participation awards): Charlotte Barry (T), Isabella Howard (T), Miley Polsen (T), Ruby Hann (F/T), Moya Wills (PM), Amara Crutcher (PM).
Section 36 Pop Song, 8 years and under (participation awards): Milly Read (T), Ruby Hann (T), Isabella Howard (T), Amara Crutcher (PM), Moya Wills (PM), Olivia Walmsley (T).
Section 2 Restricted Vocal Solo, 10 years and under: 1st Katelyn Davidson (T), 2nd Abigail Donaldson (T), HC Seanna Hosking (PM).
Section 8 Folk or Traditional Song, 10 years and under: 1st Hunter Metcalf (CH), 2nd Kelahrni Mobbs (T), HC Katelyn Davidson (T), HC Seanna Hosking (PM).
Section 14 Song by Australian Composer, 10 years and under: 1st Seanna Hosking (PM), 2nd Hunter Metcalf (CH), HC Kelahrni Mobbs (T), HC Katelyn Davidson (T).
Section 20 Vocal Solo, 10 Years and under: 1st Hunter Metcalf (CH), 2nd Katelyn Davidson (T), HC Kelahrni Mobbs (T), HC Seanna Hosking (PM).
Section 31 Song in Costume, 10 years and under: 1st Katelyn Davidson (T), 2nd Sam Stephens (T), Hunter Metcalf (CH), HC Abigail Donaldson (T), HC Seanna Hosking (PM), HC Kelahrni Mobbs (T).
Tuesday April 24, 6.30pm session
Section 37 Pop Song, 10 years and under: 1st Hunter Metcalf (CH), 2nd Patrick Hayes (T), 3rd Katelyn Davidson (T), HC Evie Wilson (T), HC Mia Kelly (T), HC Sam Stephens (T), HC Kelahrni Mobbs (T), Enc Abigail Donaldson, Enc Seanna Hosking.
Section 10 Folk or Traditional Song, 14 years and under: 1st Kate Rourke (W), 2nd Charlotte Schrader (Wa), 3rd Cassidy Donovan (T), HC Emma Highlands (PM).
Section 16 Song by an Australian Composer, 14 years and under: 1st Kate Rourke (W), 2nd Emma Highlands (Wa), 3rd Charlotte Schrader (Wa), HC Cassidy Donovan (T).
Section 27 Duets, Trios, Quartets, 14 years and under: 1st Macie Phegan and Jade Simpson (F/T).
Thursday April 26, 9am session
Section 3 Restricted Vocal Solo, 12 years and under: 1st Ashleigh Barlin (PM), 2nd Will Game (PM), 3rd Amelia Robertson (F/T), HC Imogen Potter (F/T), HC Adelaide Moore (F/T).
Section 9 Folk or Traditional Song, 12 years and under: 1st Amelia Robertson (F/T), 2nd Iris Irwin-Rheuben(F/T), 3rd Ashleigh Barlin (PM), HC Imogen Potter (F/T), HC Kalin Woods (T).
Section 15 Song by an Australian Composer, 12 years and under: 1st Kalin Woods (T), 2nd Iris Irwin-Rheuben (F/T), 3rd Will Game (PM), HC Rose Hann (F/T), HC Imogen Potter (F/T).
Section 21 Vocal Solo from Elizabethan to 21st Century Classical Repertoire, 12 years and under (1st prize Holly Johnson Memorial Perpetual Trophy): 1st Kalin Woods (T), 2nd Nathan Pike (T), 3rd Rose Hann (F/T), HC Iris Irwin-Rheuben (F/T), HC Adelaide Moore (F/T).
Thursday April 26, 1pm session
Section 32 Song in Costume, 12 years and under: 1st Darci Lyon (T), 2nd Kalin Woods (T), 3rd Nathan Pike (T), HC Alice Fowle (F/T), HC Rose Hann (F/T).
Section 38 Pop Song, 12 years and under: 1st Luca Saunders (T), 2nd Iris Irwin-Rheuben (F/T), 3rd Alice Fowle (F/T), HC Darci Lyon (T), HC Will Game (PM), HC Nathan Pike (T).
Section 44 Pop Song by an Australian Composer, 12 years and under: 1st Darci Lyon (T), 2nd Imogen Potter (F/T), HC Charlie Turner (F/T), HC Adelaide Moore.
12 years and under Aggregate Prize Winner Award: Kalin Woods, Adjudicator Encouragement Awards: Nathan Pike and Imogen Potter.
Thursday April 26, 6.30pm session
Section 22 Vocal Solo from Elizabethan to 21st Century Classical Repertoire, 14 years and under: 1st Emma Highlands (PM), 2nd Cassidy Donovan (T), HC Chelsea Harvey (T).
Section 33 Song in Costume, 14 years and under: 1st Emma Highlands (PM), 2nd Charlotte Schrader (Wa), 3rd Kate Rourke (W), HC Chelsea Harvey (T), HC Cassidy Donovan (T), Enc Macie Phegan (F/T).
Section 39 Pop Song, 14 years and under: 1st Kaiya Nelson (F/T), 2nd Cassidy Donovan (T), 3rd Charlotte Schrader (Wa), HC Chelsea Harvey (T).
Section 45 Pop Song by an Australian Composer, 14 years and under: 1st Scarlett McCarthy (F/T), 2nd Charlotte Schrader (Wa), HC Chelsea Harvey (T).
14 years and under Aggregate Prize Winner Award: Charlotte Schrader.
Friday April 27, 9.30am session
Section 5 Restricted Vocal Solo, 16 years and under: 1st Jessica Yi (T), HC Abbey Johnston (PM).
Section 11 Folk or Traditional Song, 16 years and under: 1st Francesca Plentinger (PM), 2nd Ivy Moore (Wa), HC Jessica Yi (T).
Section 17 Song by an Australian Composer, 16 years and under: 1st Francesca Plentinger (PM), 2nd Gregory Mitchell (PM), HC Kiara Hollis (T), HC Ivy Moore (Wa).
Section 23 Vocal Solo from Elizabethan to 21st Century Classical Art Song Repertoire, 16 years and under: 1st Francesca Plentinger (PM), 2nd Gregory Mitchell (PM), HC Georgia Hamilton (PM), HC Kiara Hollis (T), HC Ivy Moore (Wa).
Section 34 Song in Costume, 16 years and under: 1st Gregory Mitchell (PM), 2nd Francesca Plentinger (PM), 3rd Jessica Yi (T), HC Ivy Moore (PM), HC Abbey Johnston (PM).
Friday April 27, 1pm session
Section 40 Pop Song, 16 years and under: 1st Jessica Yi (T), 2nd Georgia Hudson (T), 3rd Kiara Hollis (T), HC Teoni Nelson (PM).
Section 46 Pop Song by an Australian Composer, 16 years and under: 1st Jessica Yi (T), HC Georgia Hudson (T).
Section 41 Pop Song, 20 years and under: 1st Teisha Farr (T).
Friday April 27, 6pm session
Section 12 Folk or Traditional Song, 20 years and under: 1st Amanda Lees (T).
Section 18 Song by an Australian Composer, 20 years and under: 1st Amanda Lees (T).
Section 24 Vocal Solo from Elizabethan to 21st Century Classical Art Song Repertoire, 20 years and under: 1st Amanda Lees (T).
Section 35 Song in Costume, 20 years and under: 1st Teisha Farr (T).
Section 48 Junior Championship, 16 years and under: 1st Francesca Plentinger (PM), 2nd Georgia Hamilton (PM), HC Ivy Moore (Wa), HC Kiara Hollis (T).
Saturday April 28, 10am session
Section 51 Folk or Traditional Song, open age: 1st Paul McDonell (T), 2nd Roslyn Clinch (F/T), 3rd Jodi Cooper (T).
Section 52 Art Song by an Australian Composer, open age: 1st Laura Griffin (S), 2nd Paul McDonell (T), 3rd Laura Scandizzo (S), HC Imogen Bilinsky (N).
Section 53 Vocal Solo Elizabethan to 21st Century Classical, open age (1st prize $100 Marieke Dan Memorial Perpetual Award and Replica Trophy): 1st Laura Griffin (S), 2nd Imogen Bilinsky (N), 3rd Paul McDonell (T), HC Laura Scandizzo (S).
Saturday April 28, 2pm session
Section 55 Song from Musical Comedy, Operetta (including Gilbert and Sullivan), Music Theatre, Television, open age (1st prize $250 Mike Collins Memorial Perpetual Trophy): 1st Laura Scandizzo (S), 2nd Laura Griffin (S), 3rd Chris Lim (T), HC Paul McDonell (T), HC Bridget Mason-Tisdell (T), HC Imogen Bilinsky (N).
Saturday April 28, 7pm session
Section 49 Junior Championship 20 years and under: 1st Teisha Farr (T).
Section 58 Open Vocal Championship, open age: 1st Laura Griffin (S), 2nd Laura Scandizzo (S).