Piano results – Taree and District Eisteddfod 2018

Gloucester's Elana Pope came second in the Restricted Piano Solo 10 years and under section.
Gloucester's Elana Pope came second in the Restricted Piano Solo 10 years and under section.

More photos:

Piano results

Friday May 4, 9am session 

Section 106 Restricted Piano Solo 8 years and under: 1st Max Rajasingham, 2nd Anwar Ali, 3rd Noah Cross.

Section 101/102 Novice Piano Solo 6 years and under/8 years and under: 1st Charlie Finnecy.

Section 112 Piano Solo 8 years and under: 1st LinZhao LimSchneider, 2nd Charlie Finnecy.

Section 103 Novice Piano Solo 10 years and under: 1st George Andrawes.

Section 107 Restricted Piano Solo 10 years and under: 1st Lucas Guiney, 2nd Elana Pope, 3rd Ailey Boere, HC Lily McAuliffe, Joesph Hogan, Amelia Southwell.

Section 113 Piano Solo 10 years and under: 1st Chrystina Li, 2nd Amelia Southwell, HC Tristan Cross, Chenmei LimSchneider, Jethro Llewellyn.

Section 119 Piano Solo Pre 1900 10 years and under: 1st Lucas Guiney.

Friday May 4, 1.30pm session

Section 125 Piano Solo Post 1900 10 years and under: 1st Chenmei LimSchneider.

Section 130 Piano Solo TV/Stage/Film 10 years and under: 1st Lucas Guiney.

Section 108 Restricted Piano Solo 12 years and under: 1st Lily Llewellyn, 2nd Elle Bird, 3rd Laurence Wilson, HC Fredrik Morris, Jimmy Li.

Section 131 Piano Solo TV/Stage/Film 12 years and under: 1st Lily Llewellyn, 2nd Katie Hilbert, 3rd Irene Ling.

Section 114 Piano Solo 12 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Riley Brown, 3rd Fredrik Morris, HC  Laurence Wilson, Michelle Li.

Section 142 Preliminary Grade Piano Solo: 1st Ailey Boere, 2nd Rian Watkins.

Section 143 First Grade Piano Solo: 1st Abigail Donaldson.

Section 144/145 Second and Third Grade Piano Solo: 1st Joseph Hogan, 2nd Alex Seppi, HC Charlotte Day, Jethro Llewellyn.

Section 146 Fourth Grade Solo: 1st Kyler Johnston, 2nd Melissa Li.

Friday May 4, 6.30pm session

Section 120 Piano Solo Pre 1900 12 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Alex Seppi, 3rd Isobel Butler-Kwa, HC Riley Brown.

Section 126 Piano Solo Post 1900 12 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Riley Brown, 3rd Katie Hilberts, HC Laurence Wilson, Irene Ling.

Section 137 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 12 years and under: 1st Riley Brown, 2nd Laurence Wilson, 3rd Caiden Wakefield, HC Elle Bird.

Saturday May 5, 9am session

Section 109 Restricted Piano Solo 14 years and under: 1st Elissa Baker.

Section 115 Piano Solo 14 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Morgan Gao, 3rd Melissa Li, HC Seren Everingham.

Section 121 Piano Solo Pre 1900 14 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd WenYuan LimSchneider.

Section 132 Piano Solo TV/Stage/Film 14 years and under: 1st WenYuan LimSchneider, HC Zara Horton, Patrick Guthridge.

Section 138 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 14 years and under: 1st Seren Everingham.

Section 171b Set Work 14 years and under: 1st Zara Horton.

Section 147 Fifth Grade Piano Solo: 1st Rosie Li.

Saturday May 5, 1.30pm session

Section 110 Restricted Piano Solo 16 years and under: 1st Ben Butler-Kwa, 2nd Penny Hilberts.

Section 122 Piano Solo Pre 1900 16 years and under: 1st Lucy Norcross, 2nd Tina Zhang, 3rd Elliot Kozary, HC Lillian Smith, Natasha Marshall, Michael Ling.

Section 171c Set Work 16 years and under: 1st Lucy Norcross, 2nd Natasha Marshall, 3rd Lillian Smith.

Section 133 Piano Solo TV/Stage/Film 16 years and under: 1st Antonia Amato.

Saturday May 5, 6.30pm session

Section 116 Piano Solo 16 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Lucy Norcross, 3rd Mitchell Brown, HC Cameron Waugh, Natasha Marshall.

Section 139 Piano Solo Jazz/Blues/Boogie 16 years and under: 1st Mitchell Brown.

Section 128 Piano Solo Post 1900 16 years and under: 1st Mitchell Brown, HC Lillian Smith

Sunday May 6, 9.30am session

Section 129 Piano Solo Post 1900 17 years and over: 1st Gerard Nicholls.

 Section 150 Eighth Grade and Diploma Piano Solo: 1st Lucy Norcross.

Section 111 Restricted Piano Solo 17 years and over: 1st Helen Nevell.

Section 123 Piano Solo Pre 1900 17 years and over: 1st Gerard Nicholls.

Gloucester's Joseph Hogan was among the award winners during the 2018 Taree and District Eisteddfod piano section.

Gloucester's Joseph Hogan was among the award winners during the 2018 Taree and District Eisteddfod piano section.

Sunday May 6, 1pm session

Section 168 Junior Piano Championship 12 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Riley Brown, 3rd Fredrik Morris, HC Isabella Coleman, Kyler Johnston.

Section 169 Intermediate Piano Championship 16 years and under: 1st Tina Zhang, 2nd Mitchell Brown, 3rd Lucy Norcross, HC Natasha Marshall.

Section 170 Senior Piano Championship 17 years and over: 1st Gerard Nicholls, HC Helen Nevell.

Special awards

JUNIOR ENCOURAGEMENT – Lily Llewellyn

INTERMEDIATE ENCOURAGEMENT – Lucy Norcross

SENIOR ENCOURAGEMENT – Gerard Nicholls

AGGREGATE POINT SCORE AWARDS – 

8 years and under - LinZhao LimSchneider

10 years and under - Lucas Guiney

12 years and under - Tina Zhang

14 years and under - Zara Horton

16 year and under - Mitchell Brown

17 years and over - Gerard Nicholls

Overall aggregate winner - Tina Zhang

THE DENVA BIRD MEMORIAL AWARD FOR THE MOST PROMISING PIANIST – Tina Zhang

CANTEEN SCHOLARSHIP TOWARDS TUITION – Mitchell Brown

SMILE SCHOLARSHIPS – Riley Brown, Natasha Marshall

MIDCOAST WATER AWARDS

8 years and under – Max Rajasingham

10 years and under – Amelia Southwell, Jethro Llewellyn

12 years and under – Riley Brown, Jimmy Li, Elle Bird

14 years and under – Seren Everingham, Timika Lee

16 years and under – Mitchell Brown, Helen Marshall, Rosie Li

17 years and over – Helen Nevell