Gloucester Public School 2018 presentation night

Dux of the school for 2018: Quinlan Collins with assistant principal Rod Maggs

Dux of the school for 2018: Quinlan Collins with assistant principal Rod Maggs

Gloucester Public School held its 2018 presentation night on December 12 at the Gloucester Soldiers Club.

Award winners are:

Dux of the School – Quinlan Collins

Principal’s Award  –  Kyden De Angelis

Student Leadership – Ellen Griffin

Citizenship – Abbey Seale 

Representing our school and community – Bree Norrie 

History and Social Sciences –  Olivia Simshauser

Sportsperson of the Year – Marley Young

Excelsior Awards – Mitchell Hawkins and Abbigale Sterling

Sportsmanship – Max Todd

English – Anna Lenehan (absent)

Maths – Ryan Latimore and James Berry

Citizenship: Abbey Seale with Rod Maggs

Citizenship: Abbey Seale with Rod Maggs

Overall Academic Improvement – Danieka Wakefield and Lilly-Anne Murphy

Overall Consistency of Effort – Shania Richards, Alyssa Paton and Matthew Hester

Encouragement Award  – Tallulah Ashby and Oliver Sparke

Uncle Jimmy Clarke Award –  Lochlan Mackintosh and Poppy Murphy 

Sports Champions (Girls) – Senior – Taleah Higgins, 11yrs Jessica Howard, Junior – Marley Young

Sports Champions (Boys)  Junior – Riley Schafer, 11yrs - Zac Schafer, Senior – Kyden De Angelis

Science – Lily Llewellyn

Student Leadership: Ellen Griffin

Student Leadership: Ellen Griffin

Public Speaking – Ava Sanderson and Amy Fry

Indigenous Achievement – Roze Murphy, Mackenzie Hardy, Nullah Clarke, Jade Everett, Corey Everett and Xander Galvin.

Carson Shield– Perpetual Trophy – Dobell

Maths Olympiad : Quinlan Collins, Ryan Latimore and Bryce Young-Longmire

PDH Award for Overall Application and Commitment : Infants – Ivy Kellehear, Primary – Emily Marsh

Creative and Performing Arts : Infants – Amos Tukuafu, Primary – Mackenzie Schafer

Principal’s Award  –  Kyden De Angelis

Principal’s Award – Kyden De Angelis

Premier’s Sporting Award / Sporting Schools Award : Stevie-Lee Smith

Performance in PE : Tiffany Harris (Kindergarten), Lily Sansom (Yr 1), Charlee Dillon (Yr 2), Mia Blamires (Yr 3), Brennan Auckett (Yr 4), Sam Collie (Yr 5), Gemma Davies (Yr 6).

Gardening and Sustainability : Amy Fry Melody Maslen Rahni Coulton

Information Technology : Jarrah Baker (Kindergarten)

Matthew Woods (Stage 1) Tristan Young-Longmire (Stage 2) Bryce Young-Longmire (Stage 3)

Student Achievement in Learning Assistance Program : Dean Griffin (Stage 1)

Bailey Murison (Stage 2) Ethan Osborne (Stage 3)

MiniLit : Holly Davies Kaylie Maslen

MultiLit : Chloe Doolan Krystal Penfold

QuickSmart : Rhys Saunders

Library: Chay Harris (Kindergarten), Maddison Wall (Stage 1) Seth Toohill-Sargent (Stage 2) Dale Gerdnoi (Stage 3)

Maths Award Ryan Latimore and Rep School and Community Bree Norrie with Ashleigh Hickman from Gloucester Rotary Club

Maths Award Ryan Latimore and Rep School and Community Bree Norrie with Ashleigh Hickman from Gloucester Rotary Club

Music: Daisy Jennings (Kindergarten), Eli Stuckings (Year 1) Kyharlee Holden (Year 2) Fallon Hardy (Year 3) Mitchell Whitby (Year 4) Emily Beggs (Year 5) Dakota Murison (Year 6)

Class Awards: KB : Daisy Jennings, Max Dellsperger, Emily Parker, Evie Codreanu KM : Eli Soupidis, Henry Maggs, Maggie Compton, Trey Oestmann 1M : Lily Sansom, Sienna Sanderson, Jarred Rolvink, Sam Griffin 1J : Toby Kellehear, Justin Boorer, Beau Laurie, Samantha Fraser 2G : Amelia Wooster, Matthew Woods, Beau Franks, Kaylie Maslen 2S : Olive Kelly, Emma Latimore, Christopher Bolton, Kyharlee Holden 3/4C : Marley Young, Jacob Whittaker, Nylah Wisely, Jessica Higgins 3/4L : Amy Fry, Nash Griffin, Lyla Cawley, Amy Rumbel 3/4T : Oliver Collins, Hannah Leimgruber, Riley Schafer, Mitchell Whitby 5/6A : Xavier Soupidis, Bree Norrie, Hailey-Jo Gruisinga, Mae’evale Parks 5/6D : Ryan Latimore, Pryce Crane, Amelia Parish, Emily Beggs, Jaxon Griffis-Powick 5/6G : Olivia Kearney, Parker Higgins, Abbigale Sterling, Skye Hill 5/6M : James Berry, Ava Sanderson, Tallulah Ashby, Mitchell Hawkins